Aby vše správně fungovalo a váš zážitek z webu byl co nejlepší, používáme soubory cookies. Některé jsou nutné pro chod webu, díky jiným vám můžeme zobrazit obsah na míru, měřit návštěvnost, nebo se vám čas od času připomenout. Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.

Více informací
Sójovky bez sóji a bez lepku? Ano!

Sójovky bez sóji a bez lepku? Ano!

Sójové omáčky dávají jídlu tzv. pátou chuť, umami. A nyní jsou na trhu už i fermentované alternativy omáček bez sóji, takže i ti, kdo nemohou sóju si mohou užít tuhle skvělou chuť. Všechny čtyři jsme je pro vás otestovali.

Tato fermentovaná dochucovadla jsou skvělými pomocníky pro dochucení jídla všude tam, kde strávníkům vadí sója (Jak vařit bez sóji) nebo kde je potřeba bezlepková dieta (Jak vařit bez lepku) a nelze tedy používat tradiční sójové omáčky shoyu nebo tamari. Dnes už si dokonce můžete vybírat z několika variant. Otestovali jsme je za vás:

Luggi

Je jemná a světlejší omáčka než klasická tamari nebo shoyou. Kdyby byla na trhu v době, kdy jsem zaváděla fermentovaná dochucovadla do stravy našim dětem, začala bych právě touto omáčkou. Ráda ji používám do salátů, protože není tak ostře slaná jako klasika. Stejně dobře se s ní vaří a peče, dochucuje zelenina i polévky, jen dávám trochu větší množství než bych dala sójové omáčky. Můžete jí bez obav podstrčit tatínkům a dědečkům, kteří zarytě používají jako dochucovadlo tekuté omáčky z masokostní moučky, které samozřejmě nemůžeme nikomu doporučit, ale které stále v mnoha rodinách
stojí na stole a pánové s nimi intenzivně dochucují své obědy a večeře.
Vyrábí se v BIO kvalitě z vlčího bobu (lupiny), ovsa, soli a vody, fermentovaná je více než 6 měsíců a má certifikát o bezlepkovosti. Líbí se mi 100 ml lahvička svojí velikostí, takže si ji beru s sebou na cesty.

Hrachová tamari

Je jemnější než klasická tamari, přitom ale dostatečně silná, co do slanosti, a tmavá. Když ji ochutnáváme samotnou, přijde nám mírně nasládlá. Jakmile se začala vyrábět, našla si tolik fanoušků, že ji v Kojibakres sotva stíhali vyrábět. Prodává se v BIO kvalitě, vyrábí se z rýže, hrachu, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Hodí se jak do vařených jídel, pečení nebo polévek, tak do salátů nebo k sushi, kde se neprozradí ani svou tmavou barvou. Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla.
Klubáci si mohou vyzkoušet hrachovou omáčku, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Pohanková tamari

Je světlejší (zlatavá) než klasické sójovky. Je jemná a když ji ochutnáme samotnou, má zajímavou chuť, kterou neumíme přesně popsat. Někomu přijde, že cítí oříškovou chuť, někdo něco jako punč, někdo cítí i chuť ovocnou. Tahle omáčka vznikla na popud michelinského kuchaře, Radka Kašpárka, který po ochutnání hned skoupil půlku první vyrobeného množství. Z té druhé půlky jsme ochutnali my a můžu říct, že nikdo z nás, kdo jsme ji ochutnávali, v ní nepoznal pohanku. Takže pokud pohanka nepatří mezi vaše oblíbence, tak téhle omáčky se opravdu bát nemusíte. Vyrábí se v BIO kvalitě z hrachu, pohanky, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla. 
Klubáci si mohou vyzkoušet pohankovou omáčku, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Cizrnová tamari

I tahle omáčka je světlejší než klasika, je zlatavá až trochu do červena. Chuťově opět velmi dobrá, někomu může připadat maličko nasládlá. Vyrábí se v BIO kvalitě z rýže a cizrny, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla. 
Klubáci si ji již brzy budou moci vyzkoušet stejně jako ostatní omáčky, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Test fermentovaných dochucovadel

Když jsem je doma zkoušela poprvé, záměrně jsem nikomu nic neříkala a čekala, jestli někdo něco pozná. Nikdo nepoznal, že jsem použila jinou omáčku než sójovou. Ani rodina, ani hosté. A to ani u hrachové či pohankové, kde byste čekali, že bude aroma příliš nápadné. Nebylo. V jídle to nepoznali a chutnalo jim moc.
Tak jsme je ochutnávali samotné a zkoušeli to nějak pojmenovat, podobně jako když odborníci hodnotí víno. Shodli jsme se, že jsou prostě slané a sem tam někde pocítili nepatrně oříškovou chuť nebo mírnou nasládlost. Budete je tedy muset ochutnat sami a napsat nám, jakou chuť jste v nich objevili vy.

Kterou omáčku doporučujeme

Alternativy sójových omáček nám chutnají všechny, které jsme doposud testovali. Všechny se dají použít na vaření, finální dochucování hotového pokrmu, když potřebuje dosolit, stejně jako na salátové zálivky nebo k sushi. U salátů doporučuji ty světlejší varianty, k sushi se kvůli barvě více hodí ty tmavé. Ani s jednou z nich podle nás nešlápnete vedle. Až nějakou vyzkoušíte, dejte nám určitě vědět, jak chutnala.

Luggi

Luggi

100ml

Miso

Miso

230g

Eva Cikrytová

Zakladatelka projektu Jíme Jinak

Další články

Konzervanty v potravinách a jejich vliv na zdraví člověka

Konzervanty v potravinách a jejich vliv na zdraví člověka

Proč se do potravin přidávají konzervanty? Jaká jsou rizika jejich nadměrné konzumace? Jak mění chrakter výrobku, a na které si dát pozor? Začtěte ...

Grilování zdravě a chutně

Grilování zdravě a chutně

Grilování je neodmyslitelně spjato s krásným letním počasím, teplem a milou společností. Není to jen jedna z kulinářských technik, kdy si připravíme ...

Yumchi - dochucovací kouzlo

Yumchi - dochucovací kouzlo

O tom, co je to Yumchi, jak se Yumchi zrodilo, jak dokáže kouzlit chuťové zázraky a proč stojí za to jej vyzkoušet.